Početna strana > Hronika > Aleksandar Bocan Harčenko: Iščupati korene terorizma u BiH
Hronika

Aleksandar Bocan Harčenko: Iščupati korene terorizma u BiH

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. januar 2011.

BANjALUKA - Ambasador Rusije u BiH Aleksandar Bocan Harčenko izjavio je da su njegova zemlja i druge države zabrinute zbog toga što u BiH postoje korjeni terorizma, koje, kako je naveo, treba iščupati.

On je povodom nedavnog terorističkog napada na moskovskom aerodromu "Domodedovo", kada je poginulo 35 ljudi i povrijeđeno više od stotinu, rekao da je taj gnusni čin i za Rusiju i za druge zemlje snažan signal da terorizam predstavlja najveću opasnost po svjetski mir i bezbjednost.

Govoreći o mogućnosti da teroristi sa sjevera Kavkaza imaju svoje ogranke u BiH, Harčenko je podsjetio da istraga o napadu u Moskvi još nije završena, pa je o tim vezama sada teško govoriti.

"Rusija u ovom trenutku čini sve što može da identifikuje i kazni počinioce, ali i da preventivno djeluje i spriječi terorističke napade u budućnosti", rekao je ruski ambasador za "Pres RS".

Komentarišući činjenicu da je visoki predstavnik u posljednjih nekoliko nedjelja dva puta koristio bonska ovlašćenja uprkos protivljenju Rusije i to u slučaju Zakona o imovini u RS i nametanja odluke o privremenom finansiranju FBiH, Harčenko je rekao da su razlozi zbog kojih je Rusija bila protiv korišćenja bonskih ovlašćenja u oba slučaja pravno utemeljeni.

Harčenko je rekao da će martovsku sjednicu Savjeta za implementaciju mira iskoristiti kako bi još jednom pokrenuo ozbiljnu diskusiju o korišćenju bonskih ovlašćenja.

"Smatramo da je korišćenje bonskih ovlašćenja u posljednjih nekoliko godina samo podizalo tenzije, a nije donosilo nikakva rješenja", rekao je Harčenko.

Osvrćući se na proces formiranja vlasti na nivou BiH, Harčenko je rekao da novu vlast treba konstituisati u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

"Većina u vlasti treba potpuno da odražava interes i prisutnost predstavnika tri konstitutivna naroda i dva entiteta u skladu sa Dejtonom. Taj sporazum nije savršen i ne omogućava da konstituisanje vlasti ide brzo, ali dejtonski sistem obezbjeđuje ravnotežu i stabilnost zemlje", rekao je Harčenko.

On je istakao da je od najvećeg ekonomskog i političkog interesa da Vlada RS što brže postane operativna i da radi u punom kapacitetu. "Želja nam je da se to pitanje riješi što brže, u skladu sa pravom i Ustavom. Naša ocjena je da je RS nakon izbora bila dobar primjer brzog i efikasnog formiranja svih institucija i želimo da tako i ostane", rekao je Harčenko.

Govoreći o ulaganju ruskog kapitala u RS, Harčenko je podsjetio da je u fazi realizacije nekoliko izuzetno značajnih projekata, koji su dogovoreni sa prethodnom Vladom RS.

"Ekonomski program Vlade RS u Rusiji je izazvao veliki interes, posebno u oblasti energetike, mašinogradnje i poljoprivrede. Postoji interes za ulaganja u turizam, željeznice, ali i u putnu infrastrukturu", rekao je Harčenko.

(Srna)